Klasa 3M w  teatrze w Czeskim Cieszynie

Klasa 3M w teatrze w Czeskim Cieszynie

Słoneczne przedpołudnie 29 stycznia upłynęło uczniom z klasy 3M pod znakiem sztuki jak również niesamowitych przeżyć wewnętrznych.

Powodem tego było wyjście grupy pod przewodnictwem pani Sylwii Tomiczek i Katarzyny Stafińskiej do teatru Těšínské divadlo w Czeskim Cieszynie. Nie jest to jednak zwykły teatr- na deskach tego teatru występują aktorzy zarówno czescy jak i polscy. Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie teatr międzynarodowy! Ponadto w teatrze działa również scena lalek ,,Bajka”.
Nasza przygoda rozpoczęła się jeszcze przed drzwiami teatru, gdzie czekała na nas pani Joanna Litwin, jedna z polskich aktorek pracująca w tym teatrze. Przedstawiła nam ona historię powstania tego niezwykłego miejsca, a jednocześnie ukazała etapy jego rozwoju aż do dnia dzisiejszego.
Następnie skierowaliśmy się na tył budynku. Ku naszemu zdziwienie nie weszliśmy do teatru lecz stojącego obok niego budynku. Nikt z nas nie przypuszczał, że teatr posiada własne warsztaty i pracownie! Przecież oglądając sztukę nie zastanawiamy się, skąd się bierze scenografia lub kostiumy z poprzednich epok, jest to dzieło naprawdę wielu osób.
W pracowni mogliśmy zobaczyć jak powstaje wystrój teatralnej sceny, od etapu projektu poprzez konstruowanie elementów nośnych i wyposażenia aż po tworzenie dekoracji. Zobaczyliśmy jak pracują i czym się zajmują panie krawcowe, garderobianki, podziwialiśmy pracę fryzjerów i charakteryzatorów, a nawet zwiedziliśmy magazyny kostiumów (w tym jeden przeznaczony jest wyłącznie na buty). Zwiedzając warsztaty, przez chwilę mogliśmy popatrzeć jak wygląda próba aktorów teatralnych, gdyż w jednej z sal aktorzy czeskiej sceny przygotowywali się do swojego spektaklu. Kolejnym etapem naszej wycieczki było zwiedzanie kulis teatru, gdzie mogliśmy zobaczyć przygotowania aktorów do spektaklu.
Nadszedł czas na kulminacyjny punkt naszej wyprawy, a mianowicie na spektakl pod tytułem ,,Szkoła Żon”. Jest to komedia satyryczna z 1662 roku, której autorem jest francuski komediopisarz Molier. Tłumaczenia dzieła na język polski dokonał Tadeusz Boy- Żeleński. Reżyserem tej sztuki w Cieszyńskim teatrze jest Bogdan Kokotek.
Tematem sztuki jest przede wszystkim zazdrość, choć nie da się ukryć, iż pojawia się także wątek miłosny. Główny bohater Arnolf, czterdziestoletni mieszczanin, chce poślubić dużo młodszą od siebie Anusię. Uważa on, że najlepiej wybrać dziewczynę głupiutką i niewinną, aby go nie zdradziła. Jednak do miasta przyjeżdża syn jego przyjaciela, który zakochuje się w jego wybrance.
Ta niebanalna i intrygująca komedia, pokazująca, jak los może pokrzyżować zamiary człowieka, spodobała się nam niezmiernie. Świetna gra aktorów oraz rewelacyjnie dobrana scenografia i efekty dźwiękowe sprawią, że spektakl ten na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że będziemy mieli jeszcze okazję obejrzeć spektakl w Těšínském divadle. Przygoda z teatrem w Czeskim Cieszynie rozpoczęła sie już w grudniu, kiedy to klasy 1C oraz 2M obejrzały ten sam spektakl i brały udział w podobnych warsztatach.

Paweł Legierski 3M