Przyjaźń polsko – ukraińska w ZST

Przyjaźń polsko – ukraińska w ZST

Niezapomniane wrażenia, nowe przyjaźnie, pozytywne emocje oraz wiele ciekawych i niezwykłych chwil – to owoce międzynarodowej polsko – ukraińskiej konferencji pt. „Polska i Ukraina w historycznym wymiarze”. Delegacja uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera po raz pierwszy uczestniczyła w międzynarodowej wymianie młodzieży w dniach 8 – 12 listopada w zaprzyjaźnionym kolegium technicznym w Zborowie. Tych kilka dni spędzonych w towarzystwie ukraińskich gospodarzy na zawsze zapisze się w sercach i pamięci wszystkich, którzy brali udział w tym niezwykłym przedsięwzięciu.

Program konferencji był różnorodny i nie pozwalał na nudę. Zaraz po przyjeździe uczniowie i nauczyciele mogli zobaczyć piękno Tarnopola, podziwiając magiczne miejsca tego miasta, również z perspektywy statku, który odbył jeden ze swych ostatnich rejsów w tym sezonie. Wieczorem w sali teatralnej nastąpiło uroczyste powitanie polskiej delegacji. Uczniowie ze Zborowa przygotowali ciekawy program artystyczny odwołujący się do szkolnej rzeczywistości, która, jak się okazuje, pomimo różnicy kilkuset kilometrów jest wszędzie taka sama. Nie zabrakło muzyki, piosenek i śmiechu pozwalającego na przełamanie pierwszych lodów. Podczas wieczornej dyskoteki wszyscy zintegrowali się ze sobą.

Następny dzień również obfitował w wiele atrakcji, był bowiem związany ze zwiedzaniem wielu ciekawych i historycznych miejsc związanych z historią i kulturą polską. Uczniowie i nauczyciele podziwiali piękno zamków w Podhorcach, Olesnej i Złoczowie. Wieczorem podczas spotkania ze zborowskimi rodzinami wszyscy mieli okazję skosztować typowej, ukraińskiej kuchni i zaznać wielu serdeczności, za co gorąco dziękujemy.

W poniedziałek odbyła się konferencja, podczas której wygłoszono siedem prezentacji o różnorodnej tematyce. Nasi uczniowie przygotowali informacje na temat historycznego i kulturowego kontekstu relacji polsko – ukraińskich. Po południu była okazja, aby poznać Zborów i zobaczyć tamtejsze muzeum oraz cerkiew, w której ks. Tadeusz wygłosił m.in. ciekawy wykład na temat ikony. Wieczór zakończyło spotkanie, podczas którego uczniowie i nauczyciele ZST otrzymali certyfikaty i upominki. Nie zabrakło wtedy wzruszeń i zapewnień o kontynuacji współpracy – pani dyrektor Bożena Cholewa zaprosiła dyrekcję, nauczycieli i uczniów zborowskiego kolegium do Cieszyna.

Wtorek – to ostatni dzień wizyty naszej delegacji na Ukrainie. Zwiedzaliśmy Lwów – niezwykłą starówkę, Cmentarz Łyczakowski i Orląt Lwowskich.

Czas powrócić teraz do szkolnej rzeczywistości w ZST przy ulicy Frysztackiej. Wspomnienia z Ukrainy na pewno będą ją ubarwiać, bo chwile, które przeżyliśmy wśród ukraińskich przyjaciół, na długo pozostaną w naszych sercach. Teraz z niecierpliwością wszyscy czekamy na ich przyjazd do Cieszyna.